Повечето хора са събирачи на негативни мисли, не непременно психично болни. Наричам този начин на мислене “в кутията” или “Ами, ако…”
Някои примери:
“Ами, ако ме уволнят?”
“Ами, ако някой ме нападне на улицата?”
“Ами, ако дъщеря ми попадне в лоша компания?”
Проблемът с мисленето “в кутията” е, че то измества твоя фокус от настоящето. Здравословният страх казва: “Къщата гори, бягай!”; Безпокойството казва: “Ами, ако къщата се запали, докато спя?”
Ефектите на безпокойството могат да се окажат изключително парализиращи!
Направете всичко възможно да не се изолирате и се свържете с хора, на които вярвате и които ще помогнат да преодолеете този кризисен период.
А сега, разгледайте диаграмата по-долу (Психологично обусловените страхове се намират в бялата зона, тревожните разстройства – в сивата):
Къде се намирам на скалата?
В коя зона?
Ако степените на проявите се намират в сивата зона, потърсете доказан психиатър, който е готов да Ви наблюдава за поне шест месеца и започнете целенасочена работа с поведенческо-когнитивен психотерапевт!
Ако се намирате в бялата зона, искам да предложа три основни стъпки, които ще помогнат да намалите тревожните емоции, използвайки психологични способи.
Изгледай цялото обучение за справяне с тревожност в “Повече от успешен-академия” тук.
Нашите преживявания и вследствие – поведение, отразяват собствените ни възприятия за ситуациите, формирани като навик.
За да се извърши промяна, е необходимо да подчиним преживяванията на нашите решения чрез процеса на десензитиране и да усвоим умението да се “връщаме” в реалността.
Едно изпитано упражнение за справяне с тревожните мисли и преживявания, може да намерите по-долу.
За да можете да се върнете обратно в настоящето, е необходимо да си задавате четири въпроса:
Кои пет цвята виждаш сега?
Кои пет звуци чуваш сега?
Кои пет неща чувстваш сега? (Става въпрос за допир на различни видове текстури с ръката)
Какво е необходимо да предприемеш сега?
Винаги насърчавам клиентите ми да описват онова, което ги притеснява (или което ги кара да се чувстват тъжни или ядосва) в дневник.
В нашата “Повече от успешен-академия“ може да намерите един примерен дневник за описване на чувствата, който ще помогне да излезете извън кутията на вашите ограничения и да интерпретирате по по-адекватен начин света на външните стимули.
Един от методите за справяне с тревожност, който се харесва на голяма част от моите клиенти, е “Молитвата за мир” от Райнхолд Нейбър, която може да казвате всеки път, дори и да не сте вярващи:
“Господи, надари ме с мир да приема нещата, които не мога да променя, смелост да променя нещата, които мога и с мъдрост да разбера разликите.”
Опитайте я!
Подобри значително всяка ситуация от твоя личен, семеен и професионален живот. Стани част от общността, кликни тук!
Ние използваме бисквитки, според нашата политика за поверителност, за да направим преживяването удовлетворяващо и да разберем как взаимодействате с нашия сайт.